विराटनगर / प्रदेश १ कै ठूलो कोशी अस्पतालको स्त्री तथा प्रसूति विभागमा शैय्या अभाव हुँदा सुत्केरीको उपचारमा जटिलता देखिएको छ । शल्यक्रिया गरिएको विरामीलाई संक्रमणबाट जोगाउन सुरक्षित ढंगले पोस्टअप वार्डमा राखेर उपचार गर्नुपर्ने भएपनि कोशी अस्पतालमा त्यो सुविधा छैन । सुत्केरी गराउनेको चाप बढेका कारण शल्यक्रिया गरेपछि भुँइमै राखेर सुत्केरीको उपचार गर्नुपर्ने अवस्था आएको हो ।

विराटनगर– १८ मटेरूवाकी २० वर्षीया गर्भवती अजमेरी खातुनलाई बेथा लागेर छटपटी सुरू भएपछि उनका परिवारले मंगलबार राति ९ बजे कोशी अस्पतालको स्त्री तथा प्रसूति रोग विभागमा लिएर आइपुगे । तर, अस्पतालको शैय्या भरिभराउ थिए । प्रसूति वार्डमा ल्याएपछि सुरूमा मेटरनिटी वार्डको वेटिङमा राखियो । वेटिङ वार्डको २७ शैय्या भरिभराउ भएपछि उनलाई भुइँमा राखियो । बेथा लागेर पीडामा छटपटिरहेकी खातुनको नर्मल डेलीभरी नहुने भएपछि अप्रेसन थियटरमा लगेर चिकित्सक टोलीले राति १२ बजे शल्यक्रिया गरे । शल्यक्रिया गरेपछि बिरामीलाई २४ घण्टासम्म पोस्टअप वार्डमा राख्नुपर्ने चिकित्सकहरूको भनाइ छ । कोशीको गाइनो वार्डमा १० शैय्याको पोस्टअप वार्ड छ । यसअघि शल्यक्रिया भएका बिरामीले पोस्टअप वार्ड भरिभराउ छ । पोस्टअप वार्डमा शैय्या नभएपछि सिमेन्टको चिसो भुइँमा म्याट्रेस ओछ्याएर भर्खरै शल्यक्रिया गरिएकी सुत्केरीलाई सुताइयो । ड्युटीमा खटिएका स्वास्थ्यकर्मीले खातुनलाई एकछेउ भुइँमै राखेर स्लाइन चढाएर उपचार सुरू गरे ।

उपचार खटिएका स्वास्थ्यकर्मीहरू भन्दै थिए, ‘अस्पताल प्रशासनदेखि यहाँका मेसुलाई हामीले बिरामीले शैय्या नभएर छटपटिएको पीडा धेरै पटक सुनायौं । तर, बिरामी र उपचारमा खटिने स्वास्थ्यकर्मीको पीडा बुझ्ने भिजन भएका कुशल प्रशासक पाइनौं ।’ बिरामीको छटपटीलाई नजिकबाट नियालेका ती स्वास्थ्यकर्मीले दुःखेसो पोख्दै थपे, ‘हामी चिकित्सक बिरामीको उपचार गर्दछौं । तर, यहाँ शैय्याको व्यवस्थापन अस्पताल प्रशासनले गर्ने हो । शैय्या नपाएपछि भुइँमा उपचार गरेका बिरामीका कुरुवाहरू हामीसँग गालीगलौजमा उत्रिन्छन् । हाम्रो पीडा कसले बुझने ?’

यस्तै नर्मल प्रसुती भएपछि कोशी अस्पतालको स्त्री तथा प्रसुती विभागको दोस्रो तलाको भुइँमा तन्ना ओछ्याएर सुतिरहेकी छन, मोरङ बुढीगंगा गाउँपालिका—४ गकुवाकी २० वर्षीया सुब्रता चौधरी । बुधबार विहान १ बजे उनले पहिलो सन्तान छोरालाई कोशीको ‘पोस्टनेटल’ वार्डको चिसो भुइँमै जन्म दिइन् ।

५१ शैय्याका पोस्टनेटल वार्डको शैय्या भरिभराउ भएपछि उनी चिसो भुइँमा बसेर उपचार गराइरहनु परेको छ । ‘भुइँमा बसेर उपचार गर्दा असह्यै पीडा हुँदो रहेछ । त्यो पनि गर्भवती महिलालाई धेरै पीडा । नर्मल डेलिभरी हुँदा मरेर बाँचेजस्तो महसुस हुँदो रहेछ,’ सुव्रताले दुःखेसो पोखिन्, ‘प्रसुतीपछि नयाँ जीवन पाएजस्तो भएको छ । अहिले हल्का भएको छ । तर, चिसो भुइँमा बसेकोले डाढ दुख्न थालेको छ ।’ प्रसुतीपछि न्यानोमा बस्नुपर्ने, पोषिलो र तातो खानेकुरा खानुपर्ने बेलामा शैय्या नपाएर चौधरी चिसो भुइँमा उपचार गर्न विवश छन् ।

विराटनगर १० की ३० वर्षीया सृजना मण्डलले कोशीको वेटिङ वार्डमा छोरीलाई जन्म दिइन् । बुधबार विहान १ बजे शैय्या अभावमा छटपटीकै बीचबाट उनले भुइँमै दोस्रो सन्तानका रुपमा छोरीलाई जन्म दिएकी हुन् । उनलाई वेटिङ वार्डबाट पोस्टनेटल वार्डमा सारियो । त्यहाँ पनि उनले शैय्या पाइनन् ।

सिमेन्टको चिसो भुइँमा प्लाष्टिकको फर्म ओछ्याइन्, भर्खरै जन्म दिएकी नवजात शिशुलाई पनि सँगै राखिन् । अस्पतालको शैय्यामा अन्य बिरामीले भरिभराउ भएपछि सिर्जनालाई पनि सुव्रता र अजमेरीजस्तै गरी भुइँमा राखेर उपचार गरियो । कोशी अस्पतालको स्त्री तथा प्रसुती विभागमा पुग्दा देखिएका यी त प्रतिनिधीमूलक दृश्य मात्रै हुन् ।

बुधबार विहान ८ बजे त्यहाँ पुग्दा अजमेरी, सिर्जना र सुव्रताजस्ता कयौं अप्रेशन गरिएका सुत्केरीहरु चिसो भुइँमै उपचार गराइरहेका दृश्यहरु देखिए । कोशीको स्त्री तथा प्रसूति विभागको ७८ शैय्या बिरामीले भरिभराउ भएपछि बुधबार बिहान १५ देखि २० जना बिरामीलाई यहाँका स्वास्थ्यकर्मीहरूले भुइँमा राखेर उपचार गर्दै आएका छन् । कोशीमा दैनिक २५ देखि ३० जना गर्भवतीको सामान्य प्रसूति हुने गर्दछ । १२ देखि १५ जना गर्भवतीको शल्यक्रिया हुने गरेको छ । दैनिक १५ जनासम्म गर्भवतीको शल्यक्रियामार्फत शिशुलाई जन्म दिने अस्पतालमा १० शैय्याको पोस्टअप वार्ड छ । शल्यक्रिया गरेपछि २४ घण्टा अब्जरबेसन र थप उपचारको लागि बिरामीलाई पोस्टअप वार्डमा राखेर उपचार गरिनुपर्ने चिकित्सकहरू बताउँछन् । तर, शैय्या अभावको कारण अहिले पोष्टअप वार्डमा ८ घण्टा मात्र राख्ने गरिएको र त्यसपछि पोस्टनेटल वार्डमा लैजाने गरेको उपचारमा संलग्न चिकित्सकहरू बताउँछन् ।

‘ठाउँ नभएपछि बिरामीलाई अर्को वार्डमा सार्नुको विकल्प छैन । नभए यही भुइँमा राखेर उपचार गर्नुपर्ने बाध्यता छ,’ उपचारमा संलग्न एक चिकित्सकले भने, ‘बिरामीलाई मर्न त दिनु भएन । बचाउनु प¥यो । त्यही भएर पनि हामीले बिरामीलाई भुइँमा राखेर उपचार गर्नुपर्ने बाध्यता छ ।’ गर्भवती बिरामीको संख्या बढेपछि यहाँ कार्यरत स्वास्थ्यकर्मीले स्त्री तथा प्रसुती विभागको तेस्रो तलामा ट्रस्ट बनाएर शैय्या थपका लागि माग राखेका छन् । तर, अस्पताल प्रशासनले शैय्या विस्तारमा चासो नदेखाएको चिकित्सकहरुको भनाइ छ ।

‘प्रसूति विभागको भवनको माथिल्लोे तलामा ट्रस्ट लगाएर भएपनि ३० देखि ४० वटासम्म बेड थप गर्न सकिने अवस्था छ । त्यसमा अस्पतालका मेसु र अस्पताल विकास समितिले ध्यान दिएकै छैन । भन्दा—भन्दा हामी आजित भइसक्यौं,’ एक अर्का चिकित्सकले गुनासो पोखे । २ नर्सले २६ जना बिरामी हेर्नुपर्ने बाध्यता कोशी अस्पतालमा प्रसूति तथा स्त्री रोग विभागमा ३९ जना नर्स कार्यरत रहेका छन् भने पाँच जना चिकित्सक । २९ नर्समध्ये १७ जना मेटरनिटी वार्डमा, ८ जना पोस्टअपमा र १४ जना पोस्टनेटल वार्डमा कार्यरत छन् । मेटरनिटी वार्डमा रहेका एक जना नर्सले १३ जना बिरामीसम्म हेर्नुपर्ने अवस्था कोशीमा छ । स्वास्थ्य मापदण्ड अनुसार एक जना नर्सले ६ जनासम्म बिरामी हेरचार गर्नुपर्ने हो । तर, यहाँ १३ जनाभन्दा बढी बिरामी १ जना नर्सले हेर्नुपर्ने अवस्था छ ।

Facebook Comments Box