विराटनगर / कोशी प्रदेशमा माओवादी केन्द्र र जसपाले सरकारलाई दिएको समर्थन फिर्ता लिएसँगै हिक्मतकुमार कार्की नेतृत्वको सरकार अल्पमतमा परेको छ । स्वयं सरकारका मुख्यमन्त्री कार्की तथा प्रवक्ता भक्ति सिटौलाले पनि सरकार अल्पमतमा परेको कारण विश्वासको मत लिने प्रयास गर्ने बताएका छन् ।

विराटनगरस्थित मुख्यमन्त्री कार्यालयमा संचारकर्मीलाई संक्षिप्त प्रतिक्रिया दिँदै मुख्यमन्त्री कार्कीले आफ्नै नेतृत्वमा बजेट आउने र विश्वासको मत लिने प्रयास गर्ने बताएका हुन् । ‘आगामी आर्थिक वर्षको बजेट पनि आउँछ,’ उनले अब के गर्नुहुन्छ भन्ने प्रश्नको जवाफमा भने, ‘संवैधानिक र कानूनी हिसावले म अल्पमतमा पुगेको छु । विश्वासको मत लिने प्रयास गर्छु ।’

सरकारका प्रवक्ता एवं कृषिमन्त्री तथा राप्रपा संसदीय दलका नेता भक्ति प्रसाद सिटौलाले पनि विश्वासको मत लिन आफूहरुले प्रयास गर्ने बताएका छन् । प्रदेशसभा सचिवालयमा माओवादी केन्द्रले समर्थन फिर्ता लिएको पत्र दर्ता गराएपछि संक्षिप्त प्रतिक्रिया दिँदै उनले आफ्नो दलले अहिलेकै सरकारलाई विश्वासको मत दिने संकेत पनि गरे ।

‘समर्थन फिर्ताको पत्र दर्ता भइसकेको हो भने अहिलेको सरकार अल्पमतमा पर्यो । अल्पमतमा परिसकेपछि जसपाले राजीनामा बुझाएकै दिनदेखि काउनडाउन सुरु भयो । ३० दिनभित्र विश्वासको मत लिनुपर्छ । विश्वासको मत हामी फेस गर्छौं,’ सिटौलाले भने, ‘विश्वासको मत पायौं भने सरकार चल्यो । नभए अर्को विकल्पमा हामी जान्छौं । संसद फेस गरेरै बहुमत पुर्याउने कोशिस गर्छौैं । त्यो भयो भने मूलबाटोबाटै बजेट ल्याउँछौं ।’ उनले आफ्नो दलले मुख्यमन्त्री माग्ने बेला नभएको पनि बताए । ‘आफ्नो दलबाट मुख्यमन्त्री माग्ने अवस्था सिर्जना भएको छैन । तत्कालको परिस्थितिलाई मध्यनजर गरेरै अगाडि बढ्ने हो । अहिलेसम्म हामी सरकारमा छौं । हाम्रो नैतिक दायित्व विश्वासको मत लिने नै हुन्छ,’ उनले भने ।
उता, आगामी बन्ने नयाँ सरकारको नेतृत्व माओवादीले गर्ने नेकपा (एकीकृत समाजवादी)का संसदीय दलका नेता राजेन्द्रकुमार राईले बताएका छन् । भागबण्डाको हिसावले हेर्दा आफ्नो दलले मुख्यमन्त्री पाउने हक राख्ने भएपनि आफू दोहोरिएर मुख्यमन्त्री बन्ने पक्षमा नभएको बताए ।

‘भागबण्डाको हिसावले हाम्रो पार्टीलाई मुख्यमन्त्रीको हकै लाग्ने हो । तर, म एउटा संयोजन गर्ने भूमिकामा पनि रहेको र अलिक नैतिकताको धरातलमा पनि टेकेर राजनीति गर्नुपर्ने भएको हुनाले यो गठबन्धनबाट सँधैभरी म मात्रै दोहोरिँदा त्यति न्यायोचित हुँदैन । त्यसो हुँदा मैले अरुनै साथीहरुलाई मन्त्री बनाउनका लागि दुई तिन महिनाअगाडिबाट लागिरहेको छु,’ उनले भने, ‘दोहोरिएर सांसद जित्नु भएको, अर्थमन्त्री पनि भइसक्नु भएको इन्द्रबहादुर आङ्बोलाई मुख्यमन्त्री बनाउने करिब करिब सहमति छ । काँग्रेससहितको पुरानो जेन्टलमेन्ट एग्रिमेन्ट भएको हो । अब आज काँग्रेसले कस्तो छलफल गर्नुभयो मलाई थाहा छैन ।’ उनले नयाँ बन्ने सरकारलाई बहुमत (४७) भन्दा बढी सांसदको समर्थन रहने सम्भावना रहेको दाबी गरे । ‘गठबन्धनलाई ४७ मतभन्दा पनि बढी पुग्ने सम्भावनाहरु छन् । हाम्रो त्यो खालको कुराकानी भइरहेको छ,’ उनले भने । उनले अहिलेको सरकारले अध्यादेशबाट ल्याएपनि वा संसदबाटै ल्याएपनि बजेट पास नहुने र नयाँ सरकार बनेपछि बजेटलाई पूर्णता दिने पनि बताए ।

उता, काँग्रेस संसदीय दलका उपनेता हिमाल कार्कीले भने काँग्रेसकै नेतृत्वमा सरकार गठन हुनुपर्ने आफ्नो दलको निर्णय भएको बताए । संसद सचिवालयमा आजै बसेको बैठकले उक्त निर्णय गरेको कार्कीले जानकारी दिए । ‘नयाँ सरकार गठनको विषयमा गठबन्धन दलबीचमा छलफल गरेर नेपाली काँग्रेसको नेतृत्वमा सरकार गठनको पहल गर्ने निर्णय भएको छ,’ उनले भने, ‘दलहरुबीच छलफल हुँदै जाँदा अर्को सहमति पनि हुनसक्छ ।’

Facebook Comments Box